The 2005 Matilda Awards will be presented on April 10, 2006, at the Queensland Performing Arts Centre.



2005 MATILDA AWARDS SHORT-LIST

The Interactive Theatre Australia Award for Best Performance by a Male Actor in a lead role
Patrick Drew, Vincent in Brixton
Marcus Graham, Oedipus the King
Steven Grives, The Drowning Bride
Barry Otto, The Goat, or Who is Sylvia?
Bryan Probets, A Christmas Carol
Hayden Spencer, The Dance of Jeremiah

The Interactive Theatre Australia Award for Best Performance by a Female Actor in a lead role
Carol Burns, The Goat, or Who is Sylvia
Carol Burns, Oedipus the King
Helen Christinson, The Drowning Bride
Sarah Kennedy, Hitchcock Blonde
Barbara Lowing, The Memory of Water
Emily Tomlins, Crèche and Burn

The Ben Parkinson Award for Best Performance by a Male Actor in a supporting role
Lafe Charlton, Bitin’ Back
Sandro Colarelli, A Christmas Carol
Peter Marshall, The Memory of Water
Daniel Murphy, The Dance of Jeremiah
Daniel Murphy, Hitchcock Blonde
Paul Raynor, The Memory of Water
Steven Tandy, Amigos

The Actors' Workshop Award for Best Performance by a Female Actor in a supporting role
Melinda Butel, Hitchcock Blonde
Helen Cassidy, The Drowning Bride
Karen Crone, Crèche and Burn
Helen Howard, The Memory of Water
Sally McKenzie, Amigos
Andrea Moor, Vincent in Brixton
Jodie le Vesconte, The Memory of Water
Neridah Waters, The Dance of Jeremiah

The QUT Precincts Award for Best Director
Leticia Cáceres, The Memory of Water
Wesley Enoch, Bitin’ Back
Michael Futcher, The Drowning Bride
Jon Halpin, Hitchcock Blonde
Sean Mee, The Dance of Jeremiah
Scott Witt, A Christmas Carol

The Toadshow Award for Best Designer
Greg Clarke, Amigos
Adam Couper (sound), A Christmas Carol
Jo Currey: [lighting] Vincent in Brixton, The Dance of Jeremiah
Bill Haycock, The Memory of Water; The Drowning Bride
Robert Kemp, Oedipus the King
Bruce McKinven, Mano Nera; Hitchcock Blonde; Vincent in Brixton
Jonathan Oxlade, A Christmas Carol; The Dance of Jeremiah; Bitin’ Back; Crèche and Burn
David Walters, lighting, Zigzag Street; The Memory of Water

The Book Nook Award for Best Playwright
Vivienne Cleven, Bitin’ Back
Elise Greig, Crèche and Burn
Helen Howard and Michael Futcher, The Drowning Bride
David Knijnenburg, Hitchcock and Herrmann
Matthew Ryan, The Dance of Jeremiah
David Williamson, Amigos

Playlab Award for Best Play
(This award is not voted for by Matilda Award judges)
Little Hitler's Ode to an Austrian Bentwood, Maxine Mellor, at the Metro Arts
The Greater Plague, Nic Dorward, at Metro Arts as part of the Restaged Histories Project
The Great Exception: Or The Knowing Of Mary Poppins by Marcel Dorney, Leah Mercer, Margi Brown Ash, Stace Callaghan and Carol Schmidt, at the Powerhouse
The Boy and the Goat, Dan Eady, Metro Arts


Thanks to our sponsors: Arts Queensland, Caxton Street Catering, The Actors' Workshop, QUT Precinct,
Ben Parkinson Casting, Toadshow, Book Nook, Interactive Theatre Australia and QPAC.



Updated: April 1, 2006
This website is hosted and maintained by Debritz.net